Parafia
Mieszkańcy Niedzielska i całego obszaru dawnego majątku należą do parafii p.w. św. Józefa.
Jest to kościół klasztorny fundacji rodzin Bolkowskich i Niemojewskich wzniesiony 1740 roku. Ulegał częstym pożarom: w 1795r, 1858r, 1868r, 1878r. Po pożarze w 1795 roku został odbudowany staraniem pijara, ks. Bogusława Psarskiego, a w 1801 r. częściowo ozdobiony freskami przez Roberta Stankiewicza. Po kasacji zakonu oo. pijarów przez rosyjskie władze zaborcze w 1864r. i zniszczeniu kościoła podczas pożaru w 1868 roku, Rosjanie zamierzali przebudować go na cerkiew prawosławną. Jednak mieszkańcy Wielunia powołali Obywatelski Komitet Odbudowy Kościoła, który w 1875 roku wystąpił do władz o pozwolenie na zorganizowanie publicznej zbiórki pieniędzy na ten cel. Komitet odpowiednie środki zgromadził, a restauracja kościoła zakończyła się w 1880 roku. Akt odbudowy kościoła umieszczono w metalowej kuli w wieży kościoła. Zaborcze władze rosyjskie pozostawiły kościół jako filialny parafii wieluńskiej.

W okresie międzywojennym kościół znalazł się w stanie dużego zaniedbania. I znów wielunianie powołali Społeczny Komitet Odnowienia Kościoła. W jego skład weszli: Witold Nowicki, A. Głąbski, ks. Ferdynand Chmura, rektor kościoła, inż. Borucki, Bolesław Danecki i znana nam już ze społecznej działalności, dziedziczka Niedzielska, Felicja Rymarkiewiczowa. Dzięki zebranym funduszom i dotacji finansowej z Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi położono nowe tynki wewnętrzne i zewnętrzne.

W 1957 roku stał się kościołem parafialnym. W latach 70. przeprowadzono z funduszy Ministerstwa Kultury i Sztuki wewnętrzne prace konserwatorskie obejmujące ołtarze, obrazy olejne, odnowienie zniszczonych fresków, adaptację podziemi kościoła na kaplicę i salę katechetyczną. Wyburzono też przylegające do kościoła rudery. W latach 1995-1996 przeprowadzono kosztem parafian i przy wsparciu finansowym władz samorządowych remont wieży kościelnych.

Ciekawy element wystroju wnętrza stanowią polichromie z iluzjonistycznie malowanymi ołtarzami. W ołtarzach bocznych znajdują się obrazy Przemieniania Pańskiego (przeł. XVIII i XIX w.), Rozmnożenia chlebów (autorstwa Jana Ścisło, 1796 r.), św. Jana Nepomucena, św. męczenniczki, Objawienia św. Jana Kalasantego i św. Barbary (przeł. XVIII i XIX w., później przemalowane), a ponadto XVII-wieczny obraz Złożenie do grobu. W kościele znajduje się wiele dzieł sztuki ze zburzonego kościoła farnego: gotyckie rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego i nieznanego świętego, późnogotycki krucyfiks z 1. poł. XVI w. oraz kamienne kartusze herbowe z l. 1619-33 i tablice nagrobkowe (m.in. tablica fundacyjna Stanisława Lowenskiego (Łowieńskiego, prepozyta kolegiaty wieluńskiej) z 1531 r. i druga, z 1631 r.).

W latach 1998-2000 odsłonięto kościół od strony ulicy Barycz, oświetlono wieże kościelne oraz wybudowano stylowy mur wraz z lampami oświetleniowymi od strony zachodniej.
13 maja 1990 roku odbyło się uroczyste poświęcenie figury Matki Boskiej Fatimskiej, postawionej staraniem ks. Michała Sudoła na terenach dawnego Niedzielska, przy skrzyżowaniu ulic Fabrycznej i Rymarkiewiczowej. Figura ta została postawiona na pamiątkę podobnej figury Maki Boskiej, stojącej niedaleko obecnej, u wjazdu do Niedzielska, a zniszczonej w okresie II wojny światowej. Od 1990 roku, w ramach "Nocy Fatimskich", w dniu 13 maja odbywa się tu uroczysta msza święta.

13 czerwca 1999 roku został beatyfikowany w Warszawie przez Jana Pawła II, wśród 108 męczenników polskich, ks. Maksymilian Binkiewicz. Ks. Maksymilan Binkiewicz był w latach 1934-1939 rektorem szkolnego kościoła św. Józefa, a także prefektem Gimnazjum i Liceum Męskiego im. Tadeusza Kościuszki Diecezji Częstochowskiej, Gimnazjum Żeńskiego Pelagii Zasadzińskiej oraz opiekunem solidacji mariańskiej Związku Harcerstwa Polskiego. W okresie okupacji był kapłanem Armii Krajowej pseudonim "Tomasz". Aresztowany wraz z innymi księżmi w nocy z 5 na 6 października 1941 roku, został wywieziony do Dachau, gdzie 13 czerwca 1942 roku zginął śmiercią męczeńską.

W dniu 21 czerwca 2000 r. odbyła się w kościele uroczystość dziękczynna za beatyfikację błogosławionego Maksymiliana Binkiewicza.

Na ścianie frontowej tablica poświęcona pamięci wieluńskich maturzystów, oficerów Armii Krajowej: dowódcy związku Odwetu i KeDywu w okręgu Warszawa mjr. sap. Jerzego Lewińskiego ps. "Chuchro" oraz Hubalczyka, komendanta Związku Walki Zbrojnej i AK w Łodzi mjr. Józefa Grabińskiego ps. "Pomian".

Powojennymi proboszczami parafii byli:
  • ks. Stanisław Zgoda (1957-1959)
  • ks Feliks Litewka (1959-1974)
  • ks. Michał Sudoł (1974-2002)
  • ks. Marian Mermer (od 2002)
WebMaster: AdamUs@poczta.fm