Tablica pamiątkowa
"Nie rzucim ziemi, skąd nasz Ród"

Pierwsza pisana wzmianka o Niedzielsku pochodzi z 1323 roku. Będzie o tym przypominała pamiątkowa tablica, odsłonięta 16 października 2013 r.
Uroczystość odbyła się przy krzyżu przy skrzyżowaniu ulic F.Rymarkiewiczowej i Przemysłowej. Jest to jeden z trzech "przydrożnych świadków wiary", jakie strzegą Niedzielska. To przy tym krzyżu mieszkańcy święcą wielkanocne potrawy i śpiewają majowe pieśni. Krzyż stoi "na rozstajnych drogach" niedaleko miejsca, gdzie kiedyś stała karczama, przy tzw. "trakcie", o którym wspominał już Jan Długosz z Niedzielska w swoich "Kronikach...". Najprawdopodobniej to tutaj zaczynała się historia Niedzielska, w pobliżu kamieniołomów na Jurze Wieluńskiej i niedaleko pola "pod wiatrakiem". Przecież w "Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego" pisano, że "są tu dwa piece wapienne i pokłady kamienia wapiennego . Jest również osada młynarska opuszczona".

W czasie uroczystości mieszkańcy uświadomili sobie, że od prawie 700 lat na tych polach ludzie sieją i zbierają plony. Pamiętamy najczęściej o tych znamienitych niedzielszczanach - rycerzach, dziedzicach, dzierżawcach, a zapominamy o zwykłych ludziach, którzy codzienną pracą w rytm pór roku zapisywali historię tej swojej Małej Ojczyzny. Mijały wieki, zmieniali się właściciele, wybuchały wojny i rewolucje, a najpierw kmieć, potem chłop, dzisiaj rolnik siał i zbierał plony. To dobra ziemia, która karmi, daje pracę, daje miejsce na nowe domy. Niech tak pozostanie.

W uroczytości udział wzięli Starosta Wieluński Andrzej Stępień, Burmistrz Wielunia Janusz Antczak, Wiceburmistrz Janusz Pamuła, księża Marian Mermer oraz Michał Sudoł, dyrektor Szkoły Podstawowej w Niedzielsku Elżbieta Ranoszek, radni Zdzisław Bednarek, Waldemar Kluska, Jerzy Łebkowski, Marian Kaczmarek, Andrzej Dąbrowski oraz Roman Kucharczyk z Wydziału Edukacji, Tomasz Spychała z MZW, mieszkańcy Niedzielska, Cukrownii i wielu innych, którym za obecność serdecznie dzięujemy.
W uroczystści wziął też udział Sztandar Szkoły Podstawowej w Niedzielsku. Była to ostatnia uroczytość z udziałem tego sztandaru, jak wiadomo szkoła zmieniła nazwę i sztandar traci rację bytu. W poczcie uczestniczyli Nadia i Nikola Kluska oraz Adam Panek. Po uroczystości sztandar trafił na wystawę do biblioteki, następnie zostanie przekazany do Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Uroczystość poprowadziła Mirosława Cichecka, sołtys Niedzielska. Odsłonięcia tablicy dokonał burmistrz Janusz Antczak oraz młoda niedzielszczanka Marta Cłapa.
Poświęcenia tablicy dokonał ks. Marian Mermer. Słowo okolicznościowe powiedzieli ks. Michał Sudoł oraz Adam Ustyniak. Głos zabrali również goście. Na zakończenie odśpiewano Rotę.
Pamiętajmy o Niedzielsku.....



Więcej zdjęć
dzięki uprzejmości pana Zbigniewa Rybczyńskiego - Dziennik Łódzki Oddział w Wieluniu.


WebMaster: AdamUs@poczta.fm