Okres PRL
Po wejściu do Wielunia armii radzieckiej, pani Rymarkiewiczowa została tak jak za Niemców, wyrzucona ze swego majątku, jak zresztą wielu posiadaczy ziemskich w tym okresie.
W budynku dworu zostały zakwaterowane rodziny, m.in. rodzina Dreznerów, Zduńczyków, Rzerzniczaków, Andrzejewskich, Kuźników. W obrębie Niedzielska kwaterowały rosyjskie wojska, zorganizowano też posterunek milicji. W Niedzielsku kwaterował rosyjski komisarz, który z dniem 1 marca 1945 roku "został przeniesiony do miasta" i miał zostać komisarzem nad wszystkimi folwarkami w okolicy. Był, jak wynika z pamiętnika prowadzonego przez moją mamę, Janinę Marciniak z Gradowskich, porządnym człowiekiem. W Niedzielsku kwaterował też jakiś "sierżant Stefan" i rosyjski oficer z Ukrainy, którego mama źle wspomina i w swym pamiętniku określa pogardliwie - "Kataj".

Zgodnie z założeniami reformy rolnej przystąpiono do parcelacji majątku. Pracami kierowali "pan inżynier i delegat brygadier reformy rolnej Czesław Derżyński z Łodzi" . Parcelacja majątków w Niedzielsku i Urbanicach została zakończona z końcem marca 1945 roku.

Wg danych z lat 1947-1948 w Niedzielsku było 47 gospodarstw i 208 mieszkańców, a obejmowało obszar 163 ha.

Dawna dziedziczka Niedzielska powróciła do Wielunia w 1945 roku. Czasem pytała się o dwór, o kwiaty i klomby, o stawy. Nie kazała już na siebie mówić "dziedziczka", chyba miała nadzieję na ułożenie sobie dalszego życia. Było jej bardzo ciężko, żyła w nędzy i zapomnieniu. Jak pisze profesor Jażdżyński, "ciążące na niej odium dziedziczki sprawiło, że ludowe władze nie pozwoliły jej wrócić do jej ojcowizny".

Następnie znalazła miejsce w przytułku Caritasu, skąd rodzina zabrała ją do rodzinnego Giewartowa koło Słupcy. Tam, 6 stycznia 1947 roku zmarła, przeżywszy 73 lata. Zwłoki jej sprowadzono do Wielunia i pochowano w rodzinnym grobowcu Morzyckich. Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Wielunia na jej grobie położono płytę, a jedną z ulic w Niedzielsku nazwano jej imieniem.

Ale powróćmy do losów niedzielskiego dworu.
Mieszkające w nim czasowo rodziny nie były ani zainteresowane, ani nie miały możliwości zadbania o stan techniczny budynków, które formalnie stały się własnością PGR w Czarnożyłach. Budynek dworu coraz bardziej niszczał, częściowo zawalił się, a okoliczni mieszkańcy rozbierali go, zdobyte w ten sposób materiały wykorzystując do własnych potrzeb. Zabudowania gospodarskie zostały rozebrane przez PGR, a uzyskane materiały wywiezione i wykorzystane do budowy na terenach PGR-u, prawdopodobnie w Kątach Czarnożylskich.

Na terenach dawnego dworskiego ogrodu powstała zlewnia mleka Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Wieluniu. Przez kilka lat (koniec lat 50.) na terenach dzisiejszego NEO-TECH'u i KORONY odbywał się targ zwierzęcy.
W latach 1967-1968 na terenach dawnego dworu wybudowała biurowiec oraz zaplecze gospodarcze i magazynowe, a rozbudowała je jeszcze w latach 1989-1991, Budowlana Spółdzielnia "ROMABUD".
Po przeciwnej stronie drogi, na terenach, gdzie dawniej były zabudowania gospodarskie majątku, usytuował się Skład Materiałów Budowlanych.

U rozwidlenia dróg prowadzących do do Niedzielska i Cukrowni, była łączka wokół której był rów, a przy nim rosły klony. Po południowej stronie drogi do cukrowni rosły kasztany, a w okolicach owej łączki inne, wysokie drzewa, które połączyły się koronami, tworząc w tym miejscu różnokolorowy, zależnie od pory roku, tunel. Owa łączka, tak pięknie położona, była przez wiele lat w okresie lata miejscem stacjonowania cygańskich taborów.

Wraz z reformą administracyjną wsi z września 1954 roku i powołaniu gromadzkich rad narodowych, Niedzielsko należało do gromady Bieniądzice.

Na mocy rozporządzenia prezesa Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1957 roku tereny byłego majątku ziemskiego w Niedzielsku oraz cukrowni "Wieluń" stały się obszarem miejskim.
W końcu 1972 roku władze przywracają gminę jako najniższą jednostką administracji państwowej. Sołectwo Niedzielsko weszło w skład gminy Wieluń. Obecnie tereny dawnego majątku wraz z Niedzielskiem znajdują się w obrębie miasta Wielunia.

W dniu 25 stycznia 1987 roku Niedzielsko liczyło 175 mieszkańców, w tym 84 mężczyzn i 91 kobiet.

W styczniu 1988 roku, decyzją Wojewódzkiej Rady Narodowej w Sieradzu, Niedzielsko włączono do obszaru miasta Wielunia, jednak Niedzielsko nadal spełnia funkcje sołectwa. Oto nazwiska powojennych sołtysów Niedzielska: Łuczak (ojciec), Łuczak Stanisław (syn), Walaszczyk Józef, Cieślak Bolesław, Ladra Ireneusz, Cichecka Mirosława, Grabczak Marek, Cichecka Mirosława, Henryka Cłapa.

WebMaster: AdamUs@poczta.fm