Podatki
podatki.gazetaprawna.pl - Podatki i księgowość


  • Opłaty za opakowania jednorazowego użytku i ich aspekty podatkowe
    1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy wprowadzające opłatę pobieraną od oferowanych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Opłata dotyczy opakowań, napojów lub żywności pakowanej przez przedsiębiorcę w te opakowania i pobierana jest od użytkownika końcowego. Wartość opłaty została ustalona w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z 7 grudnia 2023 roku. Opłaty wynoszą 0,20 zł lub 0,25 zł, w zależności od rodzaju opakowania.

  • Rozliczenie PIT: Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe? Coraz mniej czasu
    Pierwsze miesiące roku wiążą się między innymi z rozliczeniem rocznym PIT. Od 15 lutego 2024 roku podatnicy rozpoczęli wypełnianie i wysyłanie deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego. Czasu zostało już niewiele. Najpopularniejsze deklaracje składa się do 30 kwietnia.

  • Wesołe miasteczka i automaty. Nie każda uciecha z 8-proc. VAT
    Zainstalowane w centrach handlowych automaty do gry nie mieszczą się w pojęciu parków rozrywki, więc świadczone za ich pomocą usługi nie są objęte obniżoną stawką VAT – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

  • Laptopy dla uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT? Jest projekt rozporządzenia
    Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia, który dotyczy wykluczenia z podatku dochodowego laptopów otrzymanych w ramach programu wsparcia kompetencji cyfrowych. Mowa o projektach "laptop dla ucznia" oraz "bon na laptop dla nauczyciela".

  • Piwo i przekąski dla gości to reprezentacja. Co z podatkiem?
    Zakup słodkich przekąsek, piwa i cateringu dla gości apartamentów hotelowych jest kosztem reprezentacji, a więc nie można odliczyć go od przychodu – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

  • Fiskus żąda niemożliwego od spółek giełdowych. Chodzi o zwolnienia z podatku
    Spółki, których udziałowiec lub akcjonariusz jest notowany na giełdzie, nie mają szans, by skorzystać z obowiązujących od 2022 r. zwolnień z opodatkowania dywidend i dochodu ze sprzedaży udziałów lub akcji – twierdzi fiskus w kolejnych wydawanych interpretacjach.

  • Mniej firm podda swoje sprawozdanie badaniu
    O jedną czwartą zostaną podniesione limity zobowiązujące niektóre podmioty (np. spółki z o.o.) do poddawania badaniu rocznych sprawozdań finansowych. Poinformował o tym wiceminister finansów Jurand Drop w odpowiedzi na poselską interpelację.

  • Spółka prowadząca hotel nie jest spółką nieruchomościową. Ważne orzeczenie
    Umowa, na podstawie której podatnik zobowiązuje się do świadczenia usług hotelarskich, nie jest podobna do umowy najmu, dzierżawy ani leasingu. Przewidziane w nich prawa i obowiązki stron są zasadniczo różne – orzekł WSA w Gdańsku.

  • Kończy się rozliczanie CIT za 2023 r. Ulgi wciąż są niepewne
    Poświąteczny wtorek, 2 kwietnia, to ostatni dzień na złożenie zeznania CIT-8 lub CIT-8AB. Firmy nadal jednak nie znają odpowiedzi na wiele pytań dotyczących podatkowych ulg, takich jak badawczo-rozwojowa, na ekspansję, na robotyzację, IP Box

  • Nie zawsze 1,5 proc. trafi do wybranej OPP
    Aby pieniądze z podatku zostały przekazane organizacji pożytku publicznego, musi się ona znajdować na specjalnej liście. Ponadto podatnik musi się rozliczyć na czas.

  • Poznaliśmy najlepsze firmy i doradców podatkowych
    Poznaliśmy laureatów XVIII edycji Rankingu Firm i Doradców Podatkowych. Wczoraj w redakcji Dziennika Gazety Prawnej odbyła się uroczysta gala, podczas której wręczyliśmy dyplomy laureatom i osobom wyróżnionym

  • Od niewypłaconej dywidendy też jest estoński CIT
    Warto się wystrzegać nieprzemyślanych uchwał o podziale zysku z okresu opodatkowania estońskim CIT. Bo może to kosztować spółkę podwójny ryczałt na przestrzeni lat. Chodzi o sytuację, w której przyznana dywidenda ostatecznie zostaje zatrzymana w spółce, ale w kolejnych latach zostanie ponownie przeznaczona do wypłaty i tym razem już faktycznie wypłacona.

  • Faktura poza KSeF, ale VAT do odliczenia
    Przedsiębiorcy będą mogli odliczyć podatek naliczony z faktur wystawionych bez użycia Krajowego Systemu e-Faktur, o ile zakupione towary lub usługi posłużą do wykonywania czynności opodatkowanych – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w niedawnej interpretacji indywidualnej.

  • VAT od cesji umowy deweloperskiej wciąż bez werdyktu NSA
    Pytanie o stawki VAT przy przelewie praw z umowy deweloperskiej ma szerszy kontekst. Musimy zbadać relacje między podmiotami występującymi w całym cyklu transakcji – orzekł NSA. Na informację, jaką stawkę stosować, podatnicy muszą więc jeszcze poczekać.

  • Pieniądze przekazane spółce bez umowy trzeba zwrócić
    Przekazanie pieniędzy spółce przez członka jej zarządu bez podstawy umownej uzasadnia roszczenie o zwrot tych kwot tytułem bezpodstawnego wzbogacenia, ale mogą one zostać potrącone, jeżeli tenże członek pobierał zawyżone wynagrodzenie.

  • Spory o zawyżony VAT na paragonie wrócą do polskich sądów


  • Posłowie pytają MF o świąteczną zmianę stawki VAT na żywność
    Po artykule DGP rozsypał się worek z poselskimi interpelacjami. Posłowie pytają, dlaczego Ministerstwo Finansów nie wzięło pod uwagę tego, że zmiana VAT z 0 proc. na 5 proc. na niektóre produkty żywnościowe, takie jak np.: mięso, mleko i pieczywo, nastąpi w dni świąteczne i utrudni pracę przedsiębiorcom.

wbi.pl, Powered by Joomla! and designed by SiteGround Joomla Templates